Wielka Brytania zmaga się z falą pożarów

Wielka Brytania zmaga się z falą pożarów

Od początku roku w UK odnotowano trzy razy więcej pożarów dzikich terenów niż w całym 2021 roku. To bardzo niepokojąca wiadomość. Wielka Brytania zmaga się z falą pożarów.

W 2022 roku na terenie Wielkiej Brytanii doszło do 745 pożarów, które objęły powierzchnię co najmniej 2,5 boisk piłki nożnej. Tylko do 150 takich pożarów doszło w ciągu ostatniego tygodnia. Jeszcze w poprzednim tygodniu odnotowano 247 takich zdarzeń.

Powodem pożarów dzikich terenów są przede wszystkim: wysokie temperatury, brak opadów oraz wiatr. Powstają idealne warunki, w których może szaleć żywioł. Od początku lipca straż pożarna niemal codziennie musi zmagać się z tego typu pożarami.

Od piątku w wielu regionach Anglii oficjalnie trwa susza. Jest to pierwszy taki przypadek od 2018 roku. Już dwa razy w tym roku doszło do fali ekstremalnych upałów. Przez cztery dni z rzędu temperatury utrzymywały się na poziomie 40 stopni Celsjusza.

Z prognoz urzędu meteorologicznego Met Office wynika, że fala upałów zostanie gwałtownie przerwana silnymi opadami oraz burzami. Aby jednak odwołać ogłoszoną w Anglii suszę, okres ciągłych opadów powinien być bardzo długi. Aktualnie ziemia jest tak twarda i wysuszona, że woda, zamiast w nią wsiąkać i nawadnia, spływa z niej.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako