Zaczepki na ulicy w Anglii i Walii mogą grozić wyrokiem karnym

Zaczepki na ulicy w Anglii i Walii mogą grozić wyrokiem karnym

Prokuratorzy w Anglii i Walii otrzymali nowe wytyczne od CPS (Crown Prosecution Service). Wynika z nich, że osoby, które są odpowiedzialne za zaczepki na ulicy, mogą zostać oskarżone i skazane wyrokiem karnym.

Prokuratura Koronna chce, aby nawet jednorazowe przypadki zaczepek były kwalifikowane jako wykroczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami porządku publicznego. Mowa tutaj o zaczepkach o charakterze seksualnym oraz budzących w innych osobach niepokój.

Siobhan Blake, szefowa CPS ds. gwałtów i poważnych przestępstw jasno podkreśla, że poczucie bezpieczeństwa nie powinno być dla kobiet luksusem.

Rząd zastanawia się nad zaostrzeniem przepisów dotyczących nękania ulicznego. W tej sprawie rozpoczęto konsultacje. Istniejące ustawodawstwo miałoby być rozszerzone o przestępstwa powodowane „umyślnym nękaniem, niepokojem lub cierpieniem” innych osób bez względu na jego płeć.

Zgodnie z nowymi wytycznymi ścigane mogą być również przypadki wypowiadania komentarzy dla żartu, nawet w przypadku osób bez kryminalnej przeszłości. Incydenty związane z niechcianym dotykiem mają być interpretowane jako przestępstwo seksualne. Ofiara nie będzie musiała udowadniać, że dotyk miał podtekst seksualny.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako