Będzie kara dla pacjentów, którzy nie pojawiają się na umówionej wizycie u lekarza?

Będzie kara dla pacjentów, którzy nie pojawiają się na umówionej wizycie u lekarza?

Rishi Sunak zaproponował dość kontrowersyjny projekt, który budzi skrajne emocje. Jedni uważają go za strzał w dziesiątkę, inni uważają, że to próba pozyskania środków do budżetu. O czym mowa? Rishi Sunak chce, aby pacjenci NHS otrzymywali karę w wysokości 10 funtów, gdy nie pojawią się na umówionej wizycie u lekarza.

Torysi już od dawna zwracają uwagę na to, że osoby, które nie pojawiają się na umówionych wizytach, odbierają szansę innym. Z tego też względu Rishi Sunak zaproponował, aby wprowadzić system kar. Każdy pacjent, który nie pojawi się na wizycie u lekarza GP lub w szpitalu, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 10 funtów.

Pierwsza taka sytuacja miałaby grozić upomnieniem, dopiero za drugim razem pacjent otrzymałby karę w wysokości 10 funtów. System ten miałby obowiązywać tymczasowo, dopóki zaległości wywołane pandemią nie zostaną nadrobione.

Rishi Sunak uważa, że pacjenci, którzy pomijają wizyty, marnują publiczne pieniądze. Dlatego też chce, aby to się zmieniło. Z oficjalnych danych wynika, że przez osoby, które ignorują terminy wizyt, NHS ponosi straty w wysokości ok. 216 mln rocznie.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako