Czy lotniska w UK zrezygnują z obecnych przepisów dotyczących bagażu podręcznego?

Czy lotniska w UK zrezygnują z obecnych przepisów dotyczących bagażu podręcznego?

Wiele wskazuje na to, że brytyjskie lotniska od 2024 roku zmienią przepisy dotyczące bagażu podręcznego. Dokładnie dotyczy do ograniczeń związanych z płynami i laptopami w bagażu podręcznym. Na niektórych londyńskich lotniskach testowane są zaawansowane technologicznie skanery 3D, które miałyby to umożliwić.

Obecne przepisy umożliwiają pasażerom wniesienie na pokład samolotu w bagażu podręcznym płyny i żele w pojemnikach o pojemności maksimum 100 ml. Pojemniki muszą być umieszczone w jednej przezroczystej i zamkniętej plastikowej torebce o pojemności 1 litra i wymiarach 20x20 cm. Należy okazać ją personelowi ochrony lotniska.

Płyny to wszystkie produkty i środki, również kosmetyczne mające formę płynną. Mogą to być napoje zabierane na pokład, alkohol, kosmetyki, szampony, balsamy do ciała oraz płyny do płukania jamy ustnej. Restrykcje obowiązują także w przypadku produktów o formie półpłynnej (m.in. żelów, past, przetworów).

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku konieczne jest wyjęcie torebki z płynami z torby i ułożenie jej w koszyku na taśmie. Nie dotyczy to produktów zakupionych w strefie bezcłowej. Są one specjalnie zapakowane i zabezpieczone wraz z rachunkiem.

Brytyjski rząd chce wprowadzić bardziej zaawansowane skanery na lotnisku do połowy 2024 roku. To pozwoliłoby zdjąć ograniczenie dotyczące przewożonych płynów w bagażu podręcznym. Rozwiązanie to pozwoliłoby m.in. zmniejszyć kolejki w portach lotniczych.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako