Stopy procentowe w Anglii mocno w górę

Stopy procentowe w Anglii mocno w górę

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów Bank Anglii mocno podniósł stopy procentowe. Decyzja zapadła po spotkaniu komitetu Monetary Policy Committee (MPC).

Bank Anglii poinformował dzisiaj przed południem o tym, czego spodziewało się wielu ekspertów w Wielkiej Brytanii. Stopy procentowe mocno podniesiono w górę. Ogłoszono wzrost o 0,75 proc. do 3 proc. Jest to najwyższy wzrost stóp procentowych od 1989 roku. Jednym wyjątkiem jest krótkotrwałz decyzja podjęta w tzw. Czarną Środę w 1992 roku, z której natychmiast się wycofano. Inflacja w Anglii przekroczyła poziom 10 proc. Wzrost stóp procentowych ma pomóc w walce z nią. Wzrost inflacji spowodowany jest nie tylko próbą powrotu do normalności gospodarki po pandemii Covid-19, ale także gwałtownym wzrostem rachunków za energię i żywność, co jest konsekwencją m.in. wybuchu wojny w Ukrainie.

Bank Anglii przedstawił również prognozy dla brytyjskiej gospodarki na najbliższe miesiące. Są one niezależne od jesiennego budżetu, którego plany są wciąż opracowywane w Ministerstwie Skarbu. Zdaniem ekspertów nowy budżet będzie zakładał ograniczenie wydatków rządowych, co z pewnością będzie skutkowało pogorszeniem perspektyw wzrostu gospodarczego.

Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) poinformował, że zauważalne są już przejawy kurczenia się brytyjskiej gospodarki. Należy spodziewać się, że proces ten w najbliższym czasie będzie się nasilał. Zdaniem ekspertów spowolnienie gospodarcze w UK będzie utrzymywać się do lata 2024 roku, szczególnie gdy stopy procentowe nadal będą podwyższane.

Bank Anglii spodziewa się, że do końca 2022 roku inflacja przekroczy 11 proc. Recesja dotyka nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorców. Jej skutki mają być dotkliwsze niż światowy kryzys gospodarczy lat 30. XX wieku.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako