UK: Gwałtowny wzrost artykułów spożywczych i kosztów utrzymania

UK: Gwałtowny wzrost artykułów spożywczych i kosztów utrzymania

Ceny popularnych produktów spożywczych, w tym makaronu, herbaty, frytek i oleju gwałtownie wzrastają. Z danych statystycznych ONS wynika, że sama cena oleju roślinnego zwiększyła się aż o 65 proc. w ciągu roku.

Najnowsze dane Krajowego Biura Statystycznego (ONS) donoszą, że w ciągu roku ceny 30 najpopularniejszych artykułów spożywczych z najtańszych sieciowych supermarketów wzrosły o 17 proc. Dane te pokrywają się z oficjalną stopą inflacji dla żywności i napojów. Należy jednak zauważyć, że ceny niektórych najtańszych artykułów spożywczych wzrosły znacznie w ciągu 12 miesięcy. Dla przykładu w przypadku makaronu jest to ok. 60 proc., natomiast herbaty niemal 50 proc.

Duże wzrosty cen zaobserwowano także w przypadku takich artykułów jak chipsy, chleb, herbatniki czy mleko. Warto jednak wspomnieć, że ceny części niektórych towarów nieznacznie spadły – np. sok pomarańczowy oraz mielonka wołowa.

Wzrost cen produktów pośrednio jest wynikiem wojny w Ukrainie. Konflikt zakłócił dostawy zboża, ropy i nawozów z tego regionu.

Z danych ONS wynika także, że wzrósł odsetek osób, które mają trudności z opłaceniem rachunków za energię, czynsz oraz raty kredytów hipotecznych. Niemal połowa dorosłych potwierdziła, że miała problemy z płynnością finansową. Blisko 85 proc. osób obawia się także o rosnące koszty życia.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako