Anglia: Coraz więcej pielęgniarek odchodzi z NHS

Anglia: Coraz więcej pielęgniarek odchodzi z NHS

W ciągu ostatniego roku ponad 40 tys. pielęgniarek odeszło z NHS. To oznacza, że z zawodem pożegnała się jedna na dziewięć zatrudnionych osób. Do takich wniosków doszedł ośrodek analityczny Nuffield Trust.

Z raportu opublikowanego przez Nuffield Trust wynika, że z pracy często rezygnują wysoko wykwalifikowane pielęgniarki. Są to osoby, które mają jeszcze przed sobą wiele lat pracy.

Duża liczba odchodzących pracowników sprawia, że wzrost liczby nowych pielęgniarek jest nieodczuwalny. W ciągu roku do końca czerwca jedynie 4000 osób więcej rozpoczęło pracę, niż z niej zrezygnowało.

Zdaniem rzecznika ministerstwa zdrowia i opieki społecznej następuje poprawa sytuacji. Rząd ma być w połowie drogi do osiągnięcia celu, którym jest zwiększenie liczby pielęgniarek pracujących w NHS w Anglii. Cel ten zakłada zwiększenie tej liczby o 50 tys. w trakcie trwania kadencji obecnego parlamentu.

Zdaniem Nuffield Trust rząd będzie miał problem z osiągnięciem tego celu, jeżeli nie podejmie działań, które powstrzymają wzrost liczby odchodzących pielęgniarek. Zdaniem dra Billy’ego Palmera z ośrodka analitycznego głównym powodem rezygnacji z zawodu jest stres oraz zaburzenie balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Z podobnymi problemami mierzy się również Szkocja. Brak danych dotyczących Walii i Irlandii Północnej, jednak pewne wskaźniki sugerują, że również w przypadku tych dwóch regionów zauważalny jest znaczny wzrost liczby osób, które rezygnują z zawodu.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako