Wielka Brytania: Kurs funta spada

Wielka Brytania: Kurs funta spada

Funt brytyjski spadł do rekordowo niskiego poziomu w relacji do dolara. Jest to efekt największych od 50 lat cięć podatkowych w UK.

W piątek brytyjski rząd zaproponował cięcie podatków, co ma w ciągu pięciu lat kosztować budżet ok. 160 mld funtów. Taka sama kwota ma być przeznaczona na wsparcie odbiorców energii. Na lata 2022/2023 zapowiedziano wzrost potrzeb pożyczkowych o 72 mld funtów.

Już w piątek funt stracił ponad 3 proc. w stosunku do dolara. W poniedziałek nad ranem wartość ta wzrosła do 5 proc. Kurs funta osiągnął 1,0327 USD. Jest to najniższy poziom od 1971 roku, gdy Wielka Brytania przeszła na system dziesiętny.

Jeżeli funt będzie utrzymywał się na tak niskim poziomie w porównaniu do dolara, import towarów w amerykańskiej walucie będzie bardziej kosztowny. Mowa tu m.in. o ropie i gazie. Również ceny innych importowanych towarów mogą wzrosnąć, co dodatkowo zwiększy inflację. A ta w UK obecnie utrzymuje się na najwyższym poziomie od dziesięcioleci.

Inflację podsycić mogą także rządowe plany dotyczące obniżenia podatków i pożyczenia miliardów. Bardzo możliwe, że Bank Anglii ponownie podniesie stopy procentowe. To natomiast wpłynie na koszty kredytu hipotecznego dla milionów właścicieli nieruchomości. Zdaniem ekspertów do wiosny przyszłego roku stopy procentowe mogą osiągnąć poziom 5,5 proc. lub więcej.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako