Zmiany w kodeksie drogowym w UK

Zmiany w kodeksie drogowym w UK

Kierowcy w UK muszą zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi prowadzenia pojazdów. Zostały one wprowadzone w tym miesiącu. Nieznajomość prawa może być bowiem bardzo kosztowna.

W Wielkiej Brytanii zaczęły obowiązywać nowe przepisy kodeksu drogowego. Poniżej przedstawimy cztery, na które szczególnie należy zwrócić uwagę. Ich nieznajomość może grozić surową karą.

Kierowcy w UK nie mogą korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Co istotne, nie wolno używać smartfona w żaden sposób. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z karą 200 funtów grzywny i 6 punktami karnymi. Kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata, utracą je automatycznie.

Nowe samochody w Wielkiej Brytanii muszą być wyposażone w ogranicznik prędkości. Urządzenie to zamontowane jest bezpośrednio w pojazdach. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku aut sprowadzanych z innego kraju.

Kolejna zmiana dotyczy transportu towarów do UE. Kierowcy, którzy będą chcieli przewieźć jakikolwiek towar z UE, muszą aplikować wcześniej o specjalną licencję. Są one różne w zależności od typu pojazdu (samochód osobowy, ciężarówka, minivan).

Samochody muszą także spełniać surowe standardy ekologiczne, zanim wjadą do strefy niskiej emisji (ULEZ). W przypadku nieekologicznych aut konieczne jest uiszczenie opłaty. W niektórych regionach jest to nawet 12 funtów za pojedynczy wjazd. Strefy ULEZ obowiązują w Londynie, Birmingham oraz Brighton. W najbliższym czasie mają pojawić się w Edynburgu, Aberdeen oraz Dundee. Nieuiszczenie opłaty grozić będzie naliczeniem opłaty później oraz doliczeniem do niej wysokiej grzywny.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako