Sainsbury's w gronie marketów, które usuną daty przydatności do spożycia

Sainsbury's w gronie marketów, które usuną daty przydatności do spożycia

Sainsbury’s poinformował, że zamierza zrezygnować z zamieszczania dat przydatności do spożycia na ponad 230 produktach w swoich sklepach na terenie Wielkiej Brytanii.

Sieć supermarketów Sainsbury’s zapowiedziała, że planuje zlikwidować oznaczenie z datą przydatności do spożycia na ponad 100 rodzajach owoców oraz warzyw (m.in. na gruszkach, cebul, owocach cytrusowych, pomidorach). Daty ważności mają również zniknąć z kolejnych 130 produktów innego rodzaju.

Podobną praktykę przyjęły już jakiś czas temu inne brytyjskie markety, w tym Tesco, Waitrose, Morrisons oraz Asda.

Sieć Sainsbury’s przeprowadził także test jogurtów marki własnej. Okazało się, że można je bezpiecznie spożywać po upływie terminu przydatności do spożycia. Dlatego też określenie na etykiecie produktu „spożyć do” zostanie zmienione na „najlepiej spożyć przed”. Zmiana ta dotyczy 46 rodzajów produktów.

Zapowiadane zmiany są częścią zobowiązania realizowane przez sprzedawców detalicznych. Zadeklarowali się oni do zmniejszenia o połowę ilości odpadów żywnościowych do 2030 roku. To wynik stałej współpracy z rolnikami oraz hodowcami w celu ograniczenia marnotrawstwa żywności w łańcuchu dostaw, przekazywania nadwyżek żywności na cele charytatywne oraz odzyskiwania energii z odpadów.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako