Czy inflacja w UK przekroczy poziom 18 procent?

Czy inflacja w UK przekroczy poziom 18 procent?

Amerykański banki Citi ostrzega, że w pierwszym kwartale 2023 roku w Wielkiej Brytanii inflacja wyniesie 18,6 proc. Pogorszenie się prognoz ma związek z dalszą podwyżką cen gazu, które nastąpiły po niespodziewanej konserwacji gazociągu Nord Stream 1.

W Wielkiej Brytanii inflacja ostatni raz przekroczyła poziom 18 proc. w 1976 roku, czyli niemal 50 lat temu. Niestety, już za kilka miesięcy możemy doczekać kolejnego przekroczenia tego pułapu.

Jeszcze na początku sierpnia br. Bank Anglii prognozował, że do końca roku inflacja w UK wyniesie 13 proc. Analizy Resolution Foundation wskazywały, że na początku 2023 roku inflacja sięgnie 15 proc. Bank Citi niestety przygotował bardziej pesymistyczną prognozę. Wynika z niej, że w pierwszym kwartale nadchodzącego rok Brytyjczycy będą musieli zmierzyć się z inflacją na poziomie 18,6 proc. Prognoza ta powstała na skutek wzrostu cen gazu o 25 proc. i cen energii elektrycznej o 7 proc.

Tak wysoka podwyżka cen gazu miała być związana z nieoczekiwaną konserwacją gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza surowiec z Rosji do Europy. Gazprom poinformował, że gazociąg zostanie całkowicie wyłączony w okresie 31 sierpnia – 2 września. Poprzednia konserwacja miała miejsce niedawno, bo między 11 a 19 lipca br. Gazprom uzasadnia jednak, że doszło do awarii jednej z turbin.

Rosnące ceny gazu mają też związek z ograniczeniem dostaw gazu przez Nord Stream 1, co było skutkiem ataku Rosji na Ukrainę oraz decyzji państw Europy Zachodniej o ograniczeniu wykorzystania rosyjskiego gazu w Europie.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako