UK: 2 mln pracowników zwolnionych z obowiązku opłacania składki NI

UK: 2 mln pracowników zwolnionych z obowiązku opłacania składki NI

Ponad 2 mln pracowników w UK nie będzie musiało płacić składek w ramach National Insurance. Rząd wprowadził zmiany, na których mają skorzystać osoby o najniższych dochodach.

W UK obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie społeczne występuje dopiero, gdy zarobki osiągnąć konkretny poziom. Dotychczas było to 9880 funtów rocznie. W związku z rosnącymi kosztami życia i inflacją brytyjski rząd podjął decyzję o podniesieniu tego progu do 12570 funtów. W związku z tym ponad 2 mln osób zostanie zwolnionych z konieczności opłacania ubezpieczenia społecznego.

Od 6 kwietnia 2022 roku zarówno pracownicy, jak i pracodawcy płacą dodatkowe 1,25 funta więcej w ramach NI. Wzrost ten miał na celu pozyskanie środków na odbudowę i reformę systemu opieki zdrowotnej NHS. Od kwietnia 2023 roku kwota ubezpieczenia społecznego ma wrócić do starej stawki, a dodatkowe środki będą pozyskiwane w ramach opłaty Health and Social Care Levy. Ma być ona uiszczana również przez pracujących emerytów. Na zmianach stracą osoby zarabiające powyżej 34 tys. funtów rocznie. Skorzystają natomiast pracownicy zarabiający poniżej tej kwoty.

Według szacunków podwyżki składek na National Insurance mają przynieść brytyjskiemu rządowi ok. 10,9 mld funtów rocznie.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako