Rosyjscy żołnierze z ostrą chorobą popromienną? Departament Obrony USA ostrzega

Rosyjscy żołnierze z ostrą chorobą popromienną? Departament Obrony USA ostrzega

Departament Obrony USA poinformował, że rosyjskie jednostki zaczęły opuszczać teren elektrowni atomowej. Żołnierze mają cierpieć na ostrą chorobę popromienną.

Rosyjscy żołnierze, którzy wywożeni są z terenu elektrowni jądrowej w Czarnobylu, trafiają do specjalnej placówki medycznej na Białorusi. Mają mieć objawy ostrej choroby popromiennej. Wywiad USA potwierdza, że rosyjskie jednostki wycofują się z regionu wokół byłej elektrowni jądrowej.

Taką informację potwierdził również pracownik ukraińskiej agencji państwowej, który nadzoruje strefę wykluczenia. Żołnierze mieli być zabierani autobusami do Białoruskiego Centrum Medycyny Radiacyjnej w Homlu na leczenie.

Yaroslav Yemelianenko podkreślił, że istnieją konkretne zasady postępowania z tym terenem. Wspomniał o tym, że rosyjscy żołnierze nieodpowiedzialnie kopali okopy w Czerwonym Lesie, co najprawdopodobniej naraziło ich zdrowie. Okolice Czerwonego Lasu są jednym z najbardziej skażonych obszarów na świecie. Nieoficjalne źródła donoszą, że część żołnierzy nie była w ogóle świadoma tego, co zdarzyło się w 1986 roku w Czarnobylu.

Teren w Czarnobylu został zajęty w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji. Przez pewien czas nie pozwolono personelowi, który zajmował się obsługą obiektów, na opuszczenie ich. Później okazało się, że żołnierze przybyli na miejsce nie mieli odpowiednich pojazdów czy sprzętu, który chroniłby ich przed promieniowaniem.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako