UK: Rośnie liczba przestępstw matrymonialnych popełnianych online

UK: Rośnie liczba przestępstw matrymonialnych popełnianych online

Policja w UK odnotowuje większą liczbę internetowych przestępstw matrymonialnych. Osoby szukające miłości w sieci proszone są o zachowanie większej czujności. Tylko w minionym roku osoby, które padły ofiarą tego typu oszustw straciły blisko 92 mln funtów.

Najwięcej przestępstw odnotowywanych jest w okresie od Bożego Narodzenia do Walentynek. W ubiegłym roku w marcu Krajowe Biuro ds. Walki z Przestępczością (NFIB) odnotowało 901 tego typu zgłoszeń. 20 proc. ofiar stanowiły osoby w wieku od 50 do 59 lat; 18 proc. od 40 do 49 lat; 17 proc. od 30 do 39 lat.

Czasami przestępcy oszukują, że potrzebują pieniędzy na podróż, aby móc odwiedzić swoją ofiarę. Częstym powodem jest także konieczność pokrycia kosztów leczenia. Niektórzy oszuści kuszą zyskownymi inwestycjami. Z reguły podają się oni za wojskowych lub osoby pracujące/przebywające za granicą.

Oszuści matrymonialni nawet tygodniami zdobywają zaufanie swoich ofiar. Początkowo są czujni, nie proszą o żadne pieniądze. Dlatego też ich zainteresowanie drugą osobą wydaje się autentyczne. Po czasie jednak zaczynają prosić o pieniądze, grając na emocjach swoich ofiar.

Policja zaleca zachowanie szczególnej czujności – zwłaszcza w przypadku bliskich osób, którzy szukają miłości w Internecie. Należy przestrzec je przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których nie poznało się osobiście – wszelkie podejrzane sytuacje można zgłaszać na policję lub do Action Fraud.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako