„Tak” dla brytyjskich i estońskich żołnierzy w Polsce

„Tak” dla brytyjskich i estońskich żołnierzy w Polsce

Prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na pobyt na terenie Polski żołnierzy z Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Celem tej decyzji jest wsparcie polskich sił w dobie kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy z Białorusią.

W ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych RP prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na obecność Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej w Polsce. To oznacza, że Polacy mają zyskać wsparcie tych dwóch państwa w działaniach prowadzonych w strefie nadgranicznej z Białorusią.

Wsparcie brytyjskie ma wynosić do 155 żołnierzy i personelu cywilnego, etatowe uzbrojenie, wyposażenie i środki bojowe oraz 55 pojazdów. Natomiast estońska strona wesprze Polaków siłami do 150 żołnierzy i personelu cywilnego, etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz 60 pojazdami.

Wojsko brytyjskie i estońskie ma przebywać na terenie Polski do 30 kwietnia 2022 roku. Żołnierze mają realizować zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym oraz rozpoznawczym. Natomiast do 1 marca 2022 roku tereny, które dotychczas były objęte stanem wyjątkowym, mają być objęte ograniczeniami dostępu. Wstęp tutaj mają wyłącznie lokalni mieszkańcy oraz przedsiębiorcy.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako