Terapia zamiast antydepresantów – nowe wytyczne dla NHS

Terapia zamiast antydepresantów – nowe wytyczne dla NHS

Według nowych wytycznych pacjenci, którzy zmagają się z lżejszym przebiegiem depresji, powinni otrzymać pomoc w postaci terapii behawioralnej lub treningu grupowego – zamiast recepty na leki przeciwdepresyjne.

Wśród zaleceń dla pacjentów znalazły się również praktyki mind fulness oraz medytacje. Mają one stanowić alternatywę dla leczenia za pomocą środków antydepresyjnych.

Według statystyk jednak na siedem osób w Anglii korzysta z pomocy antydepresantów. Wielu lekarzy stosuje leki antydepresyjne jako podstawową formę leczenia – nawet w przypadku lżejszych form depresji.

Powstał projekt, który zakłada stosowanie grupowej terapii poznawczo-behawioralnej na wczesnym etapie leczenia. Jej zadaniem jest pomoc w zrozumieniu myśli, przekonań, postaw, zachowania oraz emocji. Ponadto terapia służy wyznaczaniu celów oraz uczy umiejętności odpowiedniego radzenia sobie z rzeczywistością.

Organizacja Nice sugeruje, że pacjentom można proponować inne metody leczenia m.in. na podstawie tego, co jest powodem depresji oraz tego, czy dana osoba miała już wcześniej problemy z obniżonym nastrojem.

Istotne jest również edukowanie, jakie skutki może spowodować odstawienie leków przeciwdepresyjnych oraz że taki proces może trwać przez tygodnie lub miesiące.

Specjaliści wzywają NHS do szybkiego wdrożenia nowych zaleceń, ponieważ mogą mieć one rzeczywisty wpływ na pacjentów z depresją.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako