UK: Od kwietnia wzrost minimalnej stawki godzinowej

UK: Od kwietnia wzrost minimalnej stawki godzinowej

W kwietniu 2022 roku osoby pracujące na najniższą stawkę otrzymają podwyżkę. Wzrośnie również stawka godzinowa dla osób poniżej 23. roku życia. Średnio osoba pracująca na pełen etat otrzyma nawet tysiąc funtów rocznie więcej.

Decyzja o podwyżce ma zostać ogłoszona w tym tygodniu wraz z uchwaleniem budżetu. Jest to rekomendacja niezależnego podmiotu doradzającego rządowi – komisji ds. niskich wynagrodzeń. Na rządzących wywarto presję, aby wspomóc najniżej opłacane grupy zawodowe, młodych pracowników oraz tych, którzy zostali najbardziej dotknięci przez pandemię koronawirusa.

Minimalna stawka wynagrodzenia dla osób powyżej 23. roku życia (National Living Wage) ma wzrosnąć o 6,6 proc. Podwyżka jest dwukrotnie wyższa niż aktualny wzrost kosztów utrzymania – oszacowany na 3,1 proc.

Wzrosną stawki wynagrodzeń dla młodszych pracowników. Osoby w wieku 21-22 lata zarobią 9,18 funta za godzinę (obecnie jest to 8,36 funta za godzinę). Praktykanci natomiast otrzymają 4,81 funta za godzinę (obecnie jest to 4,30 funta za godzinę).

Jednym z celów obecnego parlamentu jest wyeliminowanie niskich płac do końca jego kadencji. Opozycja komentuje jednak, że proponowana podwyżka nie jest wystarczająca, ponieważ zostanie ona pochłonięta m.in. przez podwyżkę podatków, ograniczenia w systemie zasiłków oraz wyższe rachunki za prąd.

Zapraszamy do nowej grupy na FB - Ogłoszenia Warszawa (klik) 

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako