Nawet 30 funtów za godzinę – tak wyceniane są prace przy zbiorze warzyw w UK

Nawet 30 funtów za godzinę – tak wyceniane są prace przy zbiorze warzyw w UK

Osoby, które pracują przy zbiorach warzyw, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie w okresie przedświątecznym. Ma to związek z niedoborem siły roboczej w UK. Stawka może wzrosnąć nawet do 30 funtów za godzinę.

Od jakiegoś czasu media donoszą o tym, że półki w niektórych supermarketach zaczynają świecić pustkami. Ma to związek z zakłóceniami w dostawach żywności. Jednym z winowajców jest Brexit. Kolejnym – pandemia koronawirusa. Zdecydowanie ograniczona została liczba pracowników zagranicznych.

Z informacji Brytyjskiego Stowarzyszenia Plantatorów (BGA) wynika, że niektórzy rolnicy płacą nawet do tysiąca funtów tygodniowo lub 50 tys. funtów tocznie za pomoc przy zbiorach. W ten sposób chcą oni znaleźć siłę roboczą do prac w okresie przedświątecznym.

Wzrost wynagrodzeń zauważalny jest także w przemyśle mięsnym. Wykwalifikowani rzeźnicy mogą liczyć nawet na 37 tys. funtów rocznie.

Firmy konkurują ze sobą, oferując coraz to wyższe stawki. Już we wrześniu TH Clements and Son z okolic Bostonu proponowała pensję w wysokości do 30 funtów na godzinę. Pracownicy byli poszukiwani m.in. za pośrednictwem Facebooka.

Boris Johnson wezwał rolników do zwiększenia pensji oraz zaprzestania polegania na taniej sile roboczej. Również minister finansów Rishi Sunak zaapelował, aby to firmy usprawniły łańcuchy dostaw.

......................................................................

Zapraszamy do nowej grupy na FB - Ogłoszenia Warszawa (klik) 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako