Rosja odpowiedzialna za zabójstwo Litwinienki w UK

Rosja odpowiedzialna za zabójstwo Litwinienki w UK

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał, że Rosja ponosi odpowiedzialność za zabójstwo Aleksandra Litwinienki. Mężczyzna został zamordowany w 2006 roku na terenie Wielkiej Brytanii. Otruto go za pomocą radioaktywnego polonu 210.

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał, że Andriej Ługowoj i Dmitrij Kowtun otruli Aleksandra Litwinienkę. Działali oni jako agenci państwa rosyjskiego.

Już w 2016 roku raport z brytyjskiego śledztwa informował o tym, że pozyskano dowody na to, że Ługowoj i Kowtun są odpowiedzialni za śmierć Litwinienki. Uznano wówczas, że z dużym prawdopodobieństwem działali oni na zlecenie FSB. Zgodę na operację miał wydać ówczesny szef FSB, Nikołaj Patruszew oraz prezydent Władimir Putin.

Aleksander Litwinienko zmarł po tym, jak w jednym z londyńskich hoteli wypił herbatę, do której dodano mu radioaktywny polon 210. Mężczyzna przed śmiercią spędził 23 dni w szpitalu, walcząc o życie.

Podczas śledztwa wykryto ślady polonu m.in. w dwóch samolotach pasażerskich na Heathrow, w brytyjskiej ambasadzie w Moskwie oraz w mieszkaniu Kowtuna w Hamburgu.

Litwinienko w przeszłości pracował dla radzieckiego oraz rosyjskiego wywiadu. W 2001 roku uciekł z Rosji do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał azyl polityczny, a następnie uzyskał obywatelstwo. Mężczyzna mocno krytykował Kreml. Napisał dwie książki, w których oskarżał Putina o różne zbrodnie polityczne.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako