Burmistrz Londynu wzywa rząd o wprowadzenie specjalnych wiz dla pracowników z UE

Burmistrz Londynu wzywa rząd o wprowadzenie specjalnych wiz dla pracowników z UE

Burmistrz Londynu Sadiq Khan wzywa brytyjski rząd do tego, aby wprowadzono specjalne wizy dla pracowników z UE. Takie działanie pomogłoby rozwiązać problem niedoboru siły roboczej, z którym zmaga się UK w związku z Brexitem oraz pandemią.

Ożywienie gospodarcze nie jest możliwe, jeżeli tak wiele sektorów cierpi na niedobór pracowników. Mowa tu przede wszystkim o transporcie, budownictwie oraz kulturze. W samym Londynie jest wiele firm, które próbują wrócić do działania sprzed pandemii, jednak niedobory kadrowe im to skutecznie uniemożliwiają.

Sadiq Khan wezwał brytyjski rząd do wprowadzenia czasowego rozwiązania „Covid Recovery Visa”. Są to specjalne paszporty dla pracowników z UE. To pomogłoby wyzwolić ożywienie gospodarcze na Wyspach.

W ostatnim kwartale liczba wolnych miejsc pracy sięgnęła rekordowego poziomu. Brak jednak pracowników, aby obsadzić stanowiska. W lipcu 2021 roku w sektorze budowlanym było o 43 proc. więcej wolnych miejsc pracy niż w ubiegłym roku, natomiast w sektorze hotelarsko-gastronomicznym – o 60 proc. W Londynie stopa bezrobocia przekroczyła 6 proc.

Burmistrz Londynu zaapelował również o stworzenie regionalnej listy zawodów deficytowych.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako