Trzech Brytyjczyków ofiarami ataków terrorystycznych w Kabulu

Trzech Brytyjczyków ofiarami ataków terrorystycznych w Kabulu

W czwartek doszło do ataku terrorystycznego w pobliżu lotniska w Kabulu. Ofiarami są m.in. trzej obywatele Wielkie Brytanii. Media donoszą o co najmniej 95 ofiarach śmiertelnych.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, że w czwartkowych atakach terrorystycznych zginęło dwóch dorosłych obywateli Wielkiej Brytanii oraz jedno nastoletnie dziecko innego brytyjskiego obywatela. Dwóch Brytyjczyków zostało rannych. Wszystkie ofiary czekały na lot ewakuacyjny z Afganistanu.

Jeden z rannych Brytyjczyków został przetransportowany na lotnisko, gdzie uzyskał pomoc lekarza wojskowego. Drugi ranny to dziecko, które na skutek poniesionych obrażeń trafiło do szpitala w Kabulu.

Do przeprowadzenia zamachu przyznał się miejscowy odłam tzw. Państwa Islamskiego. Doniesienia mówią o co najmniej 95 ofiarach śmiertelnych, jednak wiele wskazuje na to, że liczba ta będzie wyższa. Wiadomo również, że w zamachu zginęło co najmniej 13 amerykańskich żołnierzy.

Brytyjczycy ewakuowali z Afganistanu niemal 14 tys. osób. Na ewakuację czeka jeszcze ok. 800-1100 uprawnionych Afgańczyków oraz 100-150 obywateli UK. Ewakuowani już Afgańczycy to w głównej mierze osoby, które pracowały dla brytyjskich wojsk lub ambasady.

Minister obrony Ben Wallace przyznał, że nie uda się ewakuować wszystkich osób, które są do tego uprawnione. Ma to związek z ograniczeniem czasowym oraz wysokim prawdopodobieństwem przeprowadzenia kolejnych ataków.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako