UK: Coraz więcej wolnych miejsc pracy, jednak coraz mniej chętnych do jej podjęcia

UK: Coraz więcej wolnych miejsc pracy, jednak coraz mniej chętnych do jej podjęcia

Najnowszy raport firmy konsultingowej KPMG donosi, że w UK rośnie liczba wolnych miejsc pracy, jednak nie przybywa pracowników chętnych do jej podjęcia.

Łagodzenie obostrzeń oraz ponowne otwarcie niektórych sektorów sprawił, że w maju br. popyt na pracowników rósł w najszybszym tempie od ponad 23 lat. Okazuje się jednak, że liczba osób chętnych do podjęcia pracy spadła.

Największe problemy dotyczące znalezienia nowych pracowników ma branża IT, a także sektor hotelarski i gastronomiczny. Najmniej nowych pracowników potrzeba w branży detalicznej.

Według organizacji UK Hospitality brytyjskim kawiarniom, pubom i restauracjom brakuje obecnie ok. 188 tys. pracowników. Najbardziej odczuwalny jest niedobór personelu kuchennego.

Taki stan rzeczy ma związek m.in. z ograniczeniami w podróżowaniu. Jeżeli nawet pracownicy zagraniczni dotrą na Wyspy, muszą odbyć kwarantannę. Lockdown sprawił również, że część osób się przekwalifikowało, wybierając pewniejsze zawody. Zdaniem ekspertów brak pracowników może spowolnić ożywienie gospodarcze Wielkiej Brytanii.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako