Polska: Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w wysokości 1200 złotych

Polska: Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w wysokości 1200 złotych

Polski Instytut Ekonomiczny przygotował projekt dotyczący Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Według jego założeń każda dorosła osoba miałaby otrzymać 1200 złotych. Natomiast na dziecko przysługiwałoby 600 złotych.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to dochód obywatelski. Jest to świadczenie pieniężne, które państwo wypłacałoby każdemu obywatelowi bez względu na to, czy wykonuje on pracę oraz wysokość uzyskanego dochodu. Ideą takiego świadczenia jest zaspokojenie podstawowych potrzeb każdego człowieka. Każdy obywatel otrzymywałby taką pomoc „za darmo”. Trzeba przyznać, że jest to innowacyjny pomysł.

Taki Bezwarunkowy Dochód Podstawowy miałby wynieść 1200 zł na osobę dorosłą oraz 600 złotych na dziecko. W skali roku budżet państwa kosztowałoby to ok. 367 mld złotych. Dla porównania co roku Polska wydaje ok. 343 mld złotych na renty, emerytury i inną pomoc socjalną. Pozostaje więc pytanie, skąd państwo miałoby uzyskać środki na taką pomoc.

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził ankietę, z której wynika, że 73 procent Polaków nie zrezygnowałoby z pracy w przypadku otrzymania takiej pomocy. 51 procent Polaków popiera również taką ideę.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako