Dożywocie dla azylanta z Libii, który zabił nożem trzy osoby

Dożywocie dla azylanta z Libii, który zabił nożem trzy osoby

W poniedziałek sąd skazał na karę dożywotniego pozbawienia wolności libijskiego azylanta. Khairi Saadallah w czerwcu ubiegłego roku zabił nożem trzy osoby w parku w Reading na zachód od Londynu. Napastnik próbował zabić trzy kolejne osoby.

Sąd stwierdził, że napastnik działał z pobudek islamistycznych oraz terrorystycznych. Swoje czyny popełnił z premedytacją. Mężczyzna przyznał się do dokonania zabójstw oraz usiłowania kolejnych. Nie przyznał się jednak do tego, że się przygotowywał do ataku, do jego planowania oraz do tego, że napaść motywowana była powodami ideologicznymi.

Udowodniono jednak, że Saadallah dzień przed zabójstwem kupił w supermarkecie nóż. Wybrał go starannie, aby zapewnić obrażenia prowadzące do śmierci bezpośrednio po zadaniu ciosu. Zdaniem sędziego azylant z Libii planował zabić jak największą liczbę osób.

Atak był szybki, bezwzględny i brutalny, a ofiary nie miały żadnych szans na reakcję i obronę. Sędzia argumentował, że atak musiał być zaplanowany oraz przeprowadzony ze względów politycznych, religijnych lub ideologicznych.

Saadallah podczas ubiegania się o azyl w UK skłamał na temat swojej roli w jednej z grup terrorystycznych w Libii. Jako uchodźca przybył do Wielkiej Brytanii w 2012 roku. Miał liczne konflikty z prawem, a w 2019 roku przez pewien czas pozostawał pod obserwacją MI5. Wówczas oceniono, że nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia.

Napastnik dokonał ataku w czerwcu ubiegłego roku. Zaatakował grupę osób, zabijając trzy z nich i godząc nożem kolejne trzy. Zdaniem świadków podczas ataku krzyczał „Allah Akbar”. Zatrzymał go nieuzbrojony policjant. Ofiary były powiązane ze środowiskiem LGBT, jednak według ustaleń nie było to motywem działań sprawcy.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako