UK: Wystartowały badania kliniczne sprayu do nosa na koronawirusa

UK: Wystartowały badania kliniczne sprayu do nosa na koronawirusa

Dzisiaj w UK wystartowały badania kliniczne sprayu do nosa kanadyjskiego producenta SaNOtize. Oparta na tlenku azotu formuła ma mieć 99,9 proc. skuteczności w walce z koronawirusem.

Tlenek azotu ma zabijać wirusa w górnych drogach oddechowych oraz zapobiegać jego inkubacji i rozprzestrzenianiu się do płuc. Substancja ta produkowana jest także w ludzkim organizmie i wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie stanowym Utah preparat SaNOtize ma skuteczność na poziomie 99,9 proc. Na uniwersytecie w Kolorado przeprowadzono testy na gryzoniach – te z kolei potwierdziły redukcję koronawirusa w pierwszym dniu po zakażeniu o 95 proc.

Gdy preparat przejdzie fazę badań klinicznych, jego producenci chcą wystąpić o warunkowe dopuszczenie substancji do użytku w Kanadzie, a następnie w UK i UE.

Spray ma być traktowany jako metoda ochrony górnych dróg oddechowych, podobna do dezynfekcji rąk. Preparat ma oczyszczać drogi oddechowe i zabijać koronawirusa, zanim ten rozwinie się w poważną chorobę.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako