UK: Dopuszczono do użycia oksfordzką szczepionkę na COVID-19

UK: Dopuszczono do użycia oksfordzką szczepionkę na COVID-19

Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę przeciwko COVID-19 opracowaną przez AstraZeneca oraz Uniwersytet Oksfordzki.

Minister Zdrowia Matt Hancock poinformował, że rząd przyjął zalecenia Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) i dopuścił do użycia oksfordzką szczepionkę przeciwko COVID-19. Jego zdaniem dzięki temu kraj będzie mógł wyjść z kryzysu już do wiosny.

Wielka Brytania to pierwszy kraj na świecie, który dopuścił do użycia nie tylko szczepionkę AstraZeneca, ale także firm Pfizer i BioNTech. Do 24 grudnia pierwszą dawkę preparatu przyjęło ok. 600 tys. osób.

Atutem szczepionki oksfordzkiej ma być nie tylko niższa cena, ale również brak konieczności przechowywania w bardzo niskich temperaturach. Rząd zawarł umowę na zakup 100 mln dawek preparatu. Media spekulują, że w ciągu kilku najbliższych dni szczepionka trafi do obiegu.

Szczepiona AstraZeneca oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego została zatwierdzona i zdaniem MHRA spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa, jakości, a także skuteczności.

Wczoraj w UK odnotowano rekordową ilość nowych zakażeń koronawirusem – potwierdzono ponad 53 tys. przypadków, a 414 osób zmarło z powodu COVID-19.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako