Brexit nie spowoduje znaczące wzrostu cen w brytyjskich supermarketach

Brexit nie spowoduje znaczące wzrostu cen w brytyjskich supermarketach

Szef Tesco zapowiada, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie wpłynie znacząco na wzrost cen w sklepach. Podwyżki żywności mogą wystąpić jedynie w ograniczonym stopniu – o niewielką kwotę.

Brexit ma nie mieć dużego wpływu na ceny produktów w sklepach. Umowa, którą udało się wynegocjować, jest lepsza od zakładanej alternatywy (braku jakiegokolwiek porozumienia, tzw. twardy Brexit).

Podpisanie umowy pomiędzy UK a UE jest dobrym sygnałem dla biznesu oraz przedsiębiorców. Zniknęły wszelkie obawy, które towarzyszyły niepewności w związku z podpisaniem porozumienia. Zmiany będą widoczne w zwiększeniu formalności związanych z importem i eksportem towarów. Nie będzie to jednak odczuwalne w przypadku cen, które konsumenci będą musieli zapłacić za produkty. Nawet jeżeli dojdzie do podwyżek, będą one niewielkie.

Gdyby umowa pomiędzy UK a UE nie została zawarta, ceny niektórych importowanych produktów (np. ser brie) mogłyby wzrosnąć nawet o 40 proc. Szacowano jednak, że średni wzrost cen żywności będzie na poziomie ok. 3-5 proc.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako