Szkocja: Koniec z ubóstwem menstruacyjnym

Szkocja: Koniec z ubóstwem menstruacyjnym

Deputowani do Parlamentu Szkockiego zagłosowali jednomyślnie za ustawą, która zapewni każdej kobiecie dostęp do produktów higienicznych związanych z menstruacją. Ma to na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Szkocja zapewni kobietom darmowe podpaski i tampony bez względu na osiągane przez nie dochody.

Przyjęcie ustawy The Period Products (Free Provision) Act związane jest z 4-letnią kampanią prowadzoną w imieniu kobiet przez Monikę Lennon, będącą rzeczniczką ds. zdrowia szkockiej Partii Pracy. To ważny moment dla równouprawnienia płci w tym kraju. Wprowadzenie darmowych produktów higienicznych dla kobiet było jednym z postulatów szkockich laburzystów od 2016 roku.

Głosowanie przebiegło w sposób jednomyślny, wszyscy (121) posłowie zagłosowali za zapewnieniem kobietom dostępu do darmowych środków higienicznych związanych z menstruacją. Dzięki temu podpaski i tampony w Szkocji mają stać się powszechne oraz całkowicie darmowe.

Z nieodpłatnej pomocy będzie mogła skorzystać każda kobieta bez względu na swoją sytuację finansową i wielkość dochodów. Walka z tzw. ubóstwem menstruacyjnym ma rocznie kosztować ok. 8,7 mln funtów. Darmowe produkty higieniczne dla kobiet zapewnić będą musiały lokalne władze. Mają być one dostępne w każdym budynku publicznym, w tym na terenie uniwersytetów i szkół.

Na wdrożenie ustawy w życie przewidziano 2 lata.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako