UK: W sektorze publicznym planowane jest zamrożenie pensji

UK: W sektorze publicznym planowane jest zamrożenie pensji

Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów ok. 4 mln pracowników sektora publicznego w UK może liczyć się z zamrożeniem pensji. Ma to pomóc zrównoważyć środki publiczne, które zostały nadwyrężone podczas walki z koronawirusem.

Z zamrożenia pensji mają być wyłączeni wyłącznie lekarze i pielęgniarki. Wyłączenie to nie objęłoby innych zawodów, w tym m.in. policjantów, nauczycieli, urzędników państwowych oraz personelu pomocniczego służby zdrowia. W UK ok. 17 proc. wszystkich zatrudnionych stanowią pracownicy sektora publicznego.

W latach 2011-2018 większość pracowników sektora publicznego miała zamrożone pensje lub też podnoszone maksymalnie o 1 proc. Biorąc pod uwagę inflację, realna siła nabywcza spadała. Pomimo wcześniejszych zapewnień Borisa Johnsona, że obecny rząd nie chce powracać do polityki oszczędności, może okazać się to jednak nieuniknione. Epidemia koronawirusa pochłonęła wiele środków finansowych, przez co finanse publiczne zostały poważnie nadwyrężone.

W październiku zadłużenie Wielkiej Brytanii wzrosło o kolejne 22,3 mld funtów. Na koniec kwietnia dług publiczny wynosił 2,076 biliona funtów, czyli 100,8 proc. PKB.

Zamrożenie na trzy lata wszystkich pensji w sektorze publicznym pozwoliłoby na poczynienie oszczędności rzędu 23 mld funtów. Po wyłączeniu lekarzy i pielęgniarek byłoby to 15,3 mld funtów.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako