Anglia: Rządowe plany dotyczące świąt Bożego Narodzenia w dobie koronawirusa

Anglia: Rządowe plany dotyczące świąt Bożego Narodzenia w dobie koronawirusa

Wstępne plany rządowe zakładają, że w Anglii najsurowsze restrykcje mogą zostać złagodzone nawet na 5 dni w okresie świątecznym. Celem ma być uratowanie świąt Bożego Narodzenia.

Brytyjski rząd analizuje możliwość zezwolenia na spotkanie się kilku gospodarstwom domowym w pomieszczeniach przez krótki czas. Złagodzenie wprowadzonych obostrzeń miałoby nastąpić w Wigilię Bożego Narodzenia, a zakończyć się 28 grudnia (poniedziałek). Z innych doniesień wynika, że takie złagodzenie miałoby potrwać jedynie 3 dni i umożliwiać spotkanie się do 10 osób w jednym mieszkaniu.

Analizowane jest to, jak pozwolenie na mieszanie się większej liczby osób mogłoby wpłynąć na wzrost wskaźnika zachorowań.

Profesor Neil Ferguson, epidemiolog, były doradca rządowy ds. zdrowia zauważa, że pozwolenie trzem lub nawet czterem gospodarstwom domowym stworzyć tzw. bańkę przez tydzień mogłoby być bezpieczne, o ile członkowie tych gospodarstw nie kontaktowaliby się z nikim innym w tym czasie. Takie rozwiązanie zwiększa ryzyko zakażeń, jednak w sposób, który daje się dość dobrze kontrolować. Jednocześnie epidemiolog nie zalecił otwierania lokali gastronomicznych w okresie przed Bożym Narodzeniem.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako