Szczepionka na Covid – czy będzie gotowa już w grudniu?

Szczepionka na Covid – czy będzie gotowa już w grudniu?

Brytyjski rząd chce, aby służba zdrowia NHS była gotowa do szczepień na Covid już od początku grudnia. Szczepionka ma jednak nie być obowiązkowa.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że szczepionka na koronawirusa, nad którą trwają testy (prowadzone wraz z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE) ma ponad 90% skuteczności. Szacuje się, że w 2021 roku może zostać wyprodukowanych ok. 1,3 mld dawek preparatu.

Brytyjski minister zdrowia zapowiedział, że szczepionka nie trafi do użycia, jeżeli nie będzie pewności, że jest bezpieczna. Służba zdrowia powinna być jednak gotowa na dystrybuowanie preparatu.

Brytyjski rząd już wcześniej podpisał umowę wstępną na zakup 40 mln szczepionek. Taka dawka, biorąc pod uwagę, że jedna osoba potrzebuje dwóch podań, pozwoliłaby na zapewnienie ochrony niemal jednej trzeciej populacji UK. Brytyjski rząd ma nadzieję, że do końca tego roku otrzyma 10 mln sztuk preparatu.

Priorytet w otrzymaniu szczepień mają mieć pracownicy NHS, opieki społecznej, pensjonariusze oraz personel opieki, a także osoby starsze. Szczepionka ma mieć charakter dobrowolny.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako