UK: Wzrost stawki Real Living Wage

UK: Wzrost stawki Real Living Wage

Od dzisiaj w całym kraju wzrasta rekomendowana stawka godzinowa. Została ona opracowana przez fundację Living Wage Foundation. Wzrost tej stawki może być odczuwalny nawet przez ćwierć miliona pracowników.

Real Living Wage to stawka, która odzwierciedla realne koszty życia. Ma ona wzrosnąć w Wielkiej Brytanii o 20 pensów (do 9,50 funta), natomiast w Londynie o 10 pensów (do 10,85 funta).

Stawka ta nie jest tożsama z National Living Wage (minimalna stawka godzinowa), która ustalana jest przez rząd. Przestrzeganie National Living Wage to obowiązek prawny pracodawców. Natomiast Real Living Wage ma charakter nieprzymusowy.

Dobrowolna stawka godzinowa obowiązuje już u ponad 7 tys. pracodawców. Łącznie korzysta na tym ponad ćwierć miliona pracowników. W gronie tych pracodawców znajdują się m.in. Network Rail, Capital One, a także Tate and Lyne.

Według Living Wage Foundation w całej Wielkiej Brytanii 5,5 mln pracowników (20 proc. całkowitej siły roboczej) uzyskuje niższe wynagrodzenie niż rekomendowana stawka godzinowa. Niżej opłacanymi pracownikami są m.in. kobiety, osoby mieszkające w Irlandii Północnej oraz pracownicy gastronomii i hotelarstwa.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako