UK: Jonson zapowiada, że drugi lockdown potrwa maksymalnie do 2 grudnia

UK: Jonson zapowiada, że drugi lockdown potrwa maksymalnie do 2 grudnia

Boris Johnson zapowiedział, że lockdown, który miałby zostać wprowadzony w Anglii od 5 listopada, potrwa nie dłużej niż do 2 grudnia.

W środę posłowie mają ostatecznie zdecydować, czy w Anglii zostanie wprowadzony krajowy lockdown. W poniedziałek Boris Johnson odpowiadał na najważniejsze pytania dotyczące tego założenia. Większość deputowanych deklaruje, że poprze wprowadzenie krajowego lockdownu od 5 listopada.

Według premiera brak lockdownu mogłoby skończyć się przeciążeniem NHS. To uderzyłoby zarówno w pacjentów z zakażonych koronawirusem, jak i innymi dolegliwościami czy chorobami. W szpitalach mogłoby zabraknąć miejsc, a pracownicy służby zdrowia nie byliby w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów.

Premier zapowiedział, że drugi krajowy lockdown jest nieunikniony. Po upływie czterech tygodni restrykcje nie będą przedłużane w całym kraju. Wszystkie dalsze obostrzenia mają być przedstawione Izbie Gmin przed wprowadzeniem ich w życie.

Nawet jeżeli krajowy lockdown zostanie zakończony 2 grudnia, restrykcje nie znikną całkowicie. Najprawdopodobniejszym scenariuszem jest powrót do aktualnego trzystopniowego lockdownu. Ponadto Johnson obiecał, że nie zamknie szkół, nawet jeżeli restrykcje zostaną zaostrzone w całym kraju.

Jednocześnie premier ogłosił zmiany w dwóch programach pomocowych dla przedsiębiorstw: grantach dla samozatrudnionych SEISS oraz programie pożyczek dla przedsiębiorców. Mają być one korzystne dla przedsiębiorców.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako