Polska chce zwerbować lekarzy zza wschodniej granicy

Polska chce zwerbować lekarzy zza wschodniej granicy

Pandemia ukazała, jak wielkim problemem jest deficyt lekarzy i pracowników służby zdrowia. Według „Rzeczpospolitej” agencje zatrudnienia są w stanie ściągnąć do Polski tysiące specjalistów zza wschodniej granicy, o ile znikną pewne bariery prawne.

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest coraz gorsza. Obserwuje się szybkie tempo wzrostu nowych zakażeń. Tylko dzisiaj podano, że ponad 13,6 tys. testów wykazało wynik pozytywny. Z dnia na dzień przybywa chorych. Pojawiają się więc poważne obawy co do liczebności kadry lekarzy i pielęgniarek.

Agencje zatrudnienia deklarują, że są w stanie zwerbować personel medyczny z Ukrainy w ciągu dwóch tygodni. W tej chwili pracą w Polsce jest zainteresowanych potencjalnie ok. 1,5-2 tys. lekarzy, a także ok. 2-3 tys. pielęgniarek i sanitariuszy.

Warto również zaznaczyć, że w Polsce pracuje już część osób z branży medycznej, jednak nie w swoim zawodzie. Problemem są pewne bariery regulacyjne. Tzw. ustawa covidowa ma na celu ułatwienie lekarzom i pielęgniarkom spoza UE dostęp do polskiego rynku pracy.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako