UK: Większe kary dla kierowców używających telefonów podczas jazdy

UK: Większe kary dla kierowców używających telefonów podczas jazdy

Na kierowców, którzy podczas jazdy samochodem będą trzymali w dłoni telefon komórkowy, czeka kara finansowa w wysokości 200 funtów. Zmiany mają obowiązywać od nowego roku.

Obecnie za nielegalne podczas prowadzenia samochodu uważa się pisanie wiadomości tekstowych oraz wykonywanie połączeń. Teraz w myśl nowych przepisów zabronione ma być również robienie zdjęć, korzystanie z listy odtwarzania oraz granie na telefonach.

Jeżeli zmiana wejdzie w życie, funkcjonariusze policji będą mogli podjąć natychmiastowe działania, gdy zobaczą kierowcę korzystającego z telefonu komórkowego podczas jazdy. Wykroczenie to będzie skutkowało mandatem w wysokości 200 funtów. Dodatkowo kierowca zostanie ukarany 6 punktami karnymi. Warto przypomnieć, że zakaz prowadzenia pojazdów jest zazwyczaj automatycznie uruchamiany, gdy kierowcy otrzymają 12 punktów w wyniku wykroczenia.

Kierowcy nadal będą mogli korzystać z telefonu jako nawigacji, jednak nie będą mogli trzymać urządzenia w dłoni.

Komisja ds. transportu w Izbie Gmin poprosiła rząd o to, aby rozważył zakaz korzystania z zestawów głośnomówiących za kierownicą, ponieważ one również mogą stanowić zagrożenie. Rząd jednak nie zdecydował się na zmianę przepisów w tej kwestii.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako