Rząd UK planuje zapewnić możliwość bezproblemowego wypłacania pieniędzy w sklepach

Rząd UK planuje zapewnić możliwość bezproblemowego wypłacania pieniędzy w sklepach

Mieszkańcy UK mają mieć możliwość wypłaty gotówki w dowolnym sklepie, nawet jeżeli nic nie będą kupować. W ten sposób brytyjski rząd chce zapewnić równy dostęp do fizycznych pieniędzy wszystkim obywatelom.

Zmiany te mają być odpowiedzią na zamykanie kolejnych placówek banków i zmniejszenie dostępności bankomatów z możliwością darmowej wypłaty gotówki.

Z roku na rok coraz rzadziej sięgamy po fizyczną gotówkę. Wiele banków wprowadza opłaty, aby zrekompensować sobie mniejszą liczbę klientów. Darmowe bankomaty często dostępne są wyłącznie w pobliżu placówek banków.

HM Treasury chce, aby klienci mieli możliwość wypłaty gotówki w każdym sklepie bez konieczności robienia zakupów. Testy tej usługi mają rozpocząć się na początku nowego roku.

Na całym świecie wzrasta ilość transakcji bezgotówkowych. W UK obecnie tylko niespełna 3 na 10 transakcji odbywa się za pomocą tradycyjnych pieniędzy. Całkowite przejście na transakcje bezgotówkowe mogłoby doprowadzić do dyskryminacji pewnych grup m.in. osób starszych, które preferują tradycyjne transakcje.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako