Londyn: Planowane rozszerzenie strefy ULEZ

Londyn: Planowane rozszerzenie strefy ULEZ

Strefa ULEZ w Londynie ma zostać rozszerzona za rok – w październiku 2021 roku. Na jakie zmiany muszą naszykować się kierowcy poruszający się po brytyjskiej stolicy?

Londyńska strefa niskiej emisji (Ultra Low Emission Zone) – ULEZ ma zostać rozszerzona z centrum Londynu niemal na całe miasto. Wówczas za wjazd do brytyjskiej stolicy większość kierowców będzie musiała dodatkowo zapłacić. Pierwotny obszar ma zostać powiększony aż 18 razy. Takie posunięcie sprawi, że miliony osób znajdzie się w obszarze niskoemisyjnym.

Ze zmianami muszą się liczyć zarówno sami Londyńczycy, jak i osoby, które regularnie przyjeżdżają do stolicy. Za każdorazowy wjazd do miasta trzeba będzie zapłacić 12,5 funta, jeżeli samochód nie będzie spełniał określonych norm. Mowa tu o autach z silnikiem benzynowym, które nie spełniają norm Euro 4 (każdy pojazd sprzed 2006 roku). Za wjazd do Londynu będą musieli płacić również właściciele samochodów z silnikiem diesla, które nie spełniają normy Euro 6. W tym przypadku jest to większość aut wyprodukowanych przed wrześniem 2015 roku.

Wprowadzane zmiany mają na celu poprawę jakości powietrza w brytyjskiej stolicy. Władze szacują, że do czasu wprowadzenia zmian 80 proc. pojazdów będzie zgodna z normami. Wówczas opłatę poniesie ok. 20 proc. kierowców.

Rozszerzona strefa ULEZ ma obowiązywać 24 godziny na dobę przez cały rok.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako