Trudno o kompromis pomiędzy UE a Wielką Brytanią ws. Brexitu

Trudno o kompromis pomiędzy UE a Wielką Brytanią ws. Brexitu

UE oraz Wielka Brytania nie mogą dojść do porozumienia dotyczącego zasad handlu pomiędzy nimi. UK jest dla Polski trzecim co do wielkości partnerem handlowym. W przypadku żywności – drugim.

Pomimo pandemii negocjacje ws. współpracy trwają od lutego. Dotychczas jednak nic nie udało się ustalić. Stanowiska UE i UK w tej sprawie pozostają rozbieżne. Nie widać również, aby któraś ze stron chciała pójść na kompromis.

Unia chciałaby, aby współpraca odbywała się na zasadach, które obowiązywały w okresie przejściowym. UK jest częścią wspólnego rynku, nie ma ceł, obowiązuje swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i pracowników – czyli Wielka Brytania nadal byłaby traktowana jak państwo członkowskie. Ponadto UE chce, aby UK respektowała normy z zakresu spraw pracowniczych oraz ochrony środowiska.

Jeżeli doszłoby to tzw. twardego Brexitu, wróciłby kontrole graniczne, cła itp. Brytyjski rząd chciałby jednak nawiązać współpracę na zasadach umowy o wolnym handlu.

Jeżeli UK wprowadziłaby cła, dotknęłoby to również i polskich producentów – przede wszystkim produktów mięsnych, ich przetworów i artykułów mleczarskich. W 2019 roku wartość polskiego eksportu produktów rolnych i spożywczych do UK wyniosła ponad 2,7 mld euro.

Negocjacje powinny zakończyć się do 15 października.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako