Wzrost sprzedaży domów w UK dzięki zniesieniu opłat skarbowych

Wzrost sprzedaży domów w UK dzięki zniesieniu opłat skarbowych

Dzięki wprowadzeniu tymczasowego zniesienia opłat skarbowych za zakup nowego domu lub mieszkania brytyjski rynek nieruchomości ożywił się. Według portalu Rightmove tak dobrej sytuacji nie było od ponad dekady.

O wzroście sprzedaży nowych nieruchomości w Wielkiej Brytanii informował niedawno portal Zoopla. Teraz trend ten potwierdza Rightmove. Zdaniem ekspertów z tego portalu to decyzja brytyjskiego rządu o tymczasowej uldze podatkowej dla wszystkich nieruchomości poniżej 500 tys. funtów.

Obecnie sprzedaż domów jest o 125 proc. szybsza niż rok temu. Takiej sytuacji na rynku nieruchomości nie było od 10 lat. Nawet co siódma nieruchomość znajduje nabywcę w ciągu pierwszego tygodnia od wejścia na rynek. W ciągu pierwszych dwóch tygodni sprzedaje się natomiast dwie trzecie domów.

W Londynie w ciągu tygodnia sprzedawana jest 1 na 10 nieruchomości. Dla porównania rok temu było to 0,5 nieruchomości w tym samym okresie.

Kupujący zmienili również swoje upodobania. Obecnie jedną z kluczowych części domu jest ogród. Zaobserwowano wzrost sprzedaży dużych domów (z trzema sypialniami) oraz spadek mieszkań. 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako