Brytyjski rząd zawarł kolejną umowę na zakup szczepionki na Covid-19

Brytyjski rząd zawarł kolejną umowę na zakup szczepionki na Covid-19

Brytyjski rząd podpisał umowę z Sanofi i GSK na zakup 60 mln dawek szczepionek. Koncerny te pracują nad opracowaniem szczepionki przeciwko Covid-19. To czwarta umowa zawarta przez rząd UK. Nie zakończono jednak jeszcze testów żadnej ze szczepionek.

Zawarto już umowę z firmą AstraZeneca (100 mln dawek szczepionki), BionNTech i Pfizer (30 mln dawek) oraz Valneva (60 mln dawek). Tym samym Wielka Brytania zapewniła sobie dostawę 250 mln dawek szczepionek. Warto przypomnieć, że UK nie zdecydowała się na przystąpienie do wspólnego planu zakupu szczepionek przez UE.

Żadna szczepionka nie przeszła jednak jeszcze testów. Nie ma żadnej gwarancji, że okaże się ona skuteczna w walce z koronawirusem.

Testy szczepionki na ludziach, którą opracowuje Sanofi i GSK, mają rozpocząć się we wrześniu. Jeżeli zakończyłyby się one powodzeniem, szczepionka mogłaby zostać dopuszczona do użycia w pierwszej połowie 2021 roku. Firmy planują zwiększyć moce produkcyjne do miliarda dawek rocznie.

Brytyjski rząd zaznaczył, że na początku dostęp do szczepionek będą mieli pracownicy służby zdrowia, opieki społecznej, a także pacjenci szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako