Pracownicy British Airways grożą strajkiem

Pracownicy British Airways grożą strajkiem

Związek zawodowy Unite reprezentujący interesy 30 tys. pracowników British Airways poinformował, że rozważany jest strajk, o ile przewoźnik nie zrezygnuje z planów wprowadzenia nowych umów. Umowy te mają obniżać wynagrodzenie.

Właściciel brytyjskich linii British Airways już w kwietniu ostrzegał, że w związku z pandemią koronawirusa i spadkiem popytu na usługi lotnicze może zwolnić ok. 12 tys. osób.

Związek zawodowy BALPA, który reprezentuje interesy pilotów, zgodził się na obniżenie wynagrodzeń w przypadku 4000 pilotów oraz zwolnienie z pracy 270. Początkowo planowano zwolnienie 1200 pilotów.

Negocjacje przewoźnika z Unite, który reprezentuje personel pokładowy i obsługę naziemną, tkwią jednak nadal w martwym punkcie. Jeżeli do końca lipca obie strony nie dojdą do porozumienia, pracownicy otrzymają nowe umowy. W większości przypadków wiązać będzie się to z obniżką wynagrodzenia.

Związek Unite poinformował, że jeżeli pracownicy otrzymają umowy z niższym wynagrodzeniem, rozpoczęta zostanie akcja strajkowa.

Obecnie British Airways realizuje ok. 15 proc. lotów w porównaniu do liczby połączeń sprzed pandemii. Generuje to stratę ok. 20 mln funtów dziennie.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako