UK: Czterodniowy tydzień pracy sposobem na uratowanie wielu etatów po pandemii

UK: Czterodniowy tydzień pracy sposobem na uratowanie wielu etatów po pandemii

Ośrodek badawczy w UK wezwał brytyjski rząd do rozważenia wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Rozwiązanie to mogłoby zostać wprowadzone w przypadku branż najbardziej dotkniętych pandemią Covid-19.

Raport organizacji Autonomy wskazuje na zalety finansowania przez państwo programu, który umożliwiłby przedsiębiorstwom zmniejszenie liczby godzin przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.

Program ten kosztowałby miliardy funtów, jednak pozwoliłby na zachowanie etatów po pandemii. Firmy zredukowałyby liczbę godzin pracy do 80 proc., wypłacając pracownikom pełne wynagrodzenie. 20 proc. pensji pokryte zostałoby jednak ze środków pozyskanych z rządowej kasy.

W przypadku objęcia programem sektora sztuki i rozrywki jego koszt sięgnąłby 3,8 mld funtów w pierwszym roku funkcjonowania. Jeżeli objąłby on także przemysł spożywczy, detaliczny i hotelarski, koszt planu wzrósłby do 22 mld funtów.

Ponadto uważa się, że gdyby ludzie pracowali przez 4 dni w tygodniu, mieliby więcej czasu na odpoczynek i korzystanie z różnych usług. To natomiast pobudziłoby gospodarkę, w tym także turystykę. Ponadto czterodniowy tydzień pracy pozwala na zachowanie lepszej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Według danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS) podczas epidemii koronawirusa w UK liczba osób pracujących zmniejszyła się o ok. 649 tys.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako