Polska firma opracowała skuteczny szybki test na koronawirusa

Polska firma opracowała skuteczny szybki test na koronawirusa

Firma z Wrocławia SensDX wprowadza na rynek test na Covid-19. Wynik badania znany jest już w ciągu 6 minut. Test jest w stanie wykryć zakażenie na wczesnym etapie. Jego skuteczność porównywana jest do badań genetycznych RT-PCR.

Polska firma SensDX opracowała szybki test zarówno na Covid-19, jak i grypę. Prace nad szybkim badaniem zakażenia koronawirusem rozpoczęły się od razu po wybuchu pandemii. Uczestniczyli w nich m.in. naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opracowany test może być wykonywany poza laboratorium. Dzięki niemu możliwa będzie szybka diagnostyka pacjentów m.in. na lotniskach, w punktach kontroli granicznej, przychodniach, aptekach, a także pracowników medycznych.

Test wykrywa obecność białek typowych dla grypy A/B oraz wirusa SARS-CoV-2. Wynik dostępny jest do 6 minut. Czułość testu na 100 dodatnich próbkach określono na poziomie 92 proc., natomiast na 500 ujemnych próbkach na 98,5 proc.

W najbliższych tygodniach testy mają trafić do 200 klinik. Ich cena będzie wynosiła 200-250 złotych. Docelowo jednak mają kosztować ok. 100 złotych.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako