Kolejne lotnisko w Londynie

Kolejne lotnisko w Londynie

Rząd UK podjął decyzję o przebudowie niewielkiego portu lotniczego Manston. Ma to na celu odciążenie pozostałych londyńskich lotnisk. London Manston ma być oddane do użytkowania w 2023 roku.

Lotnisko Manston tak naprawdę znajduje się w hrabstwie Kent – 112 km od Londynu. Mimo to potencjalnie może być wykorzystane do odciążenia londyńskich portów lotniczych. Ostatni samolot pasażerski wystartował stąd w 2014 roku. Od tej pory lotnisko jest nieużywane.

Manston Airport ma zostać przebudowane i oddane do użytkowania w 2023 roku. Planuje się, że będzie się ono zajmować przede wszystkim lotami cargo i tym samym pomoże odciążyć Heathrow. Zakłada się, że będzie ono węzłem towarowym dla Londynu oraz południowo-wschodniej Anglii. Rocznie obsługiwane tu będzie nawet 10 tysięcy przewozów ładunków. Ponadto możliwe będzie obsługiwanie lotów pasażerskich.

Większość infrastruktury, w tym pas startowy, drogi kołowania i płyty postojowe, już istnieją. Rozbudowa lotniska nie będzie więc bardzo kosztowna. Wraz z uruchomieniem Manston powstanie bezpośrednio 4,2 tys. miejsc pracy. Pośrednio natomiast zatrudnienie może znaleźć nawet 26 tys. osób.

London Manston Airport ma być siódmym lotniskiem Londynu. W 2019 roku brytyjska stolica odsłużyła w sumie ok. 180 mln pasażerów.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako