Czy UK czeka kolejna fala epidemii koronawirusa zimą?

Czy UK czeka kolejna fala epidemii koronawirusa zimą?

Raport opracowany na zlecenie głównego doradcy rządu Wielkiej Brytanii ds. walki z koronawirusem Patricka Vallance’a przewiduje, że druga fala epidemii, która może pojawić się zimą, będzie groźniejsza od pierwszej. Szacuje się, że może ona pochłonąć nawet 251 tys. ofiar śmiertelnych.

Według opracowanego raportu największe nasilenie drugiej fali epidemii może nastąpić w styczniu-lutym. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że śmierć ponieść może 24,5 tys. osób, jeżeli rząd nie przygotuje odpowiednio służby zdrowia NHS do walki z koronawirusem.

W prognozie zawarto także informację, że do czasu nasilenia się drugiej fali epidemii najprawdopodobniej nie pojawi się żaden skuteczny lek na koronawirusa. Specjaliści nie spodziewają się również wynalezienia do tej pory szczepionki na Covid-19.

Publiczna służba zdrowia ma być poważnie przeciążona nie tylko z uwagi na koronawirusa, ale także sezonową grypę, zaległe badania i inne, które zostały odłożone w czasie ze względu na panującą pandemię.

Wśród rekomendacji ekspertów znalazły się m.in. usprawnienia systemu namierzania przez NHS kontaktów osób zakażonych koronawirusem (Test and Trace), doposażenie szpitali w odpowiednią ilość środków ochrony osobistej, edukowanie Brytyjczyków o tym, jak unikać zakażenia oraz szczepienia przeciwko sezonowej grypie.

W Wielkiej Brytanii obecnie odnotowano ponad 44 tys. zgonów, które były wynikiem zakażenia koronawirusem.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako