UK rozpoczyna samodzielne nakładanie sankcji

UK rozpoczyna samodzielne nakładanie sankcji

Władze UK zakazały wjazdu na terytorium kraju oraz zamroziły aktywa 49 podmiotów (osób fizycznych i urzędów). Krok ten ma związek z wprowadzeniem reżimu sankcyjnego za poważne naruszenia praw człowieka.

Po raz pierwszy brytyjski rząd nakłada sankcje tego typu samodzielnie, a nie w ramach wspólnej polityki UE lub działań podejmowanych przez ONZ. Wielka Brytania może obecnie wprowadzać sankcje bez konieczności konsultowania ich z innymi państwami.

UK zabroniła wjazdu 25 obywatelom Rosji, którzy są zamieszani w torturowanie i śmierć prawnika Siergieja Magnitskiego w 2009 roku. Mężczyzna ujawnił nadużycia, których dokonały rosyjskie organy skarbowe.

Na liście znalazło się również 20 obywateli Arabii Saudyjskiej mających związek z zabójstwem Dżamala Chaszodżdżiego dokonanego w 2018 roku w konsulacie w Stambule.

Sankcjami objęto także dwóch birmańskich generałów prześladujących muzułmańską mniejszość Rohingjów oraz dwa biura ministerstwa bezpieczeństwa państwowego Korei Północnej nadzorujące obozy pracy przymusowej w tym państwie.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab podkreślił, że Wielka Brytania nałoży sankcje na każdego, kto ma krew na rękach, jest bandytą w służbie despotów lub też poplecznikiem dyktatorów. Zapowiedział także, że w najbliższym czasie lista poszerzy się o kolejne podmioty.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako