Anglia: Rusza system rozpoznawania kontaktów osób zakażonych koronawirusem

Anglia: Rusza system rozpoznawania kontaktów osób zakażonych koronawirusem

Minister zdrowia Matt Hancock zapowiedział, że w Anglii uruchomiony zostanie system rozpoznawania kontaktów osób zakażonych koronawirusem. Zająć ma się tym 25 tysięcy osób, które zatrudni rząd.

Każdy, kto ma objawy koronawirusa (uporczywy kaszel, gorączkę, utratę węchu i smaku) musi izolować się 7 dni. W przypadku pozostałych domowników czas izolacji wynosi 14 dni. Nowy system wprowadza zmianę. Każdy, kto odczuwa objawy, powinien internetowo lub telefonicznie poprosić o wykonanie testu. Negatywny wynik będzie skutkował tym, że pozostali członkowie gospodarstwa domowego będą zwolnieni z odbywania izolacji.

W razie pozytywnego wyniku testu zespół do wyszukiwania kontaktów skontaktuje się z osobą zakażoną. Będzie miało to na celu zbadanie jej ostatnich kontaktów oraz wyszukanie osób, które potencjalnie mogły zostać zakażone.

Bliskie kontakty to m.in. członkowie gospodarstwa domowego, partnerzy seksualni, osoby, z którym rozmawiano twarzą w twarz oraz spędzono co najmniej 15 minut w odległości mniejszej niż 2 metry. Ustalane będą kontakty od 2 do 7 dni po wystąpieniu objawów.

Każda osoba „z kontaktu” będzie poinformowana i poinstruowana o konieczności izolacji przez 14 dni. U takich osób zostaną przeprowadzone testy wyłącznie, gdy pojawią się objawy. Osoby, które będą musiały poddać się izolacji, będą uprawnione do otrzymania zasiłku chorobowego.

System rozpoznawania kontaktów w poprzednim tygodniu ruszył w Irlandii Północnej, dzisiaj w Szkocji, natomiast w Walii uruchomiony zostanie na początku czerwca.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako