UK: Projekt ustawy dotyczący zaostrzenia kar dla terrorystów

UK: Projekt ustawy dotyczący zaostrzenia kar dla terrorystów

Projekt nowej ustawy zaproponowanej przez brytyjski rząd zakłada, że sprawcom najpoważniejszych przestępstw o charakterze terrorystycznym będzie groziło minimum 14 lat pozbawienia wolności, brak możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie oraz nadzór do 25 lat po wyjściu z więzienia.

Projekt ustawy o zapobieganiu terroryzmowi i wyrokach za przestępstwa o charakterze terrorystycznym to odpowiedź na dwa ataki, które miały miejsce w Londynie w ostatnich miesiącach. Mowa o zamachu z lutego tego roku oraz listopada ubiegłego roku.

W lutym przyjęto nadzwyczajną ustawę, która uniemożliwia automatyczne warunkowe wypuszczanie na wolność osób, które skazane były za terroryzm. Już wtedy zapowiedziano również zaostrzenie kar dla sprawców poważnych przestępstw terrorystycznych.

Sprawcy najpoważniejszych aktów terroru muszą liczyć się z minimalną karą pozbawienia wolności wynoszącą 14 lat oraz do 25 lat okresu próbnego. Osoby, które złamią warunki zwolnienia przedterminowego, będą musiały wrócić do więzienia. Wprowadzona ma zostać także możliwość skazania na karę bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

Projekt ustawy zakłada także podniesienie maksymalnej kary za szereg przestępstw o charakterze terrorystycznym – z 10 do 14 lat. Mowa tu o takich działaniach jak m.in. wspieranie lub członkostwo w organizacjach terrorystycznych czy też udział w szkoleniach terrorystycznych.

W przypadku osób, które odbyły już karę, ale nadal mogą stanowić zagrożenie, ma zostać wprowadzony dodatkowy zakres środków prewencyjnych. Mowa tu m.in. o zakazie wyjazdu z kraju, zakazie mieszkania w konkretnej lokalizacji, wprowadzeniu godziny policyjnej czy też konieczności noszenia bransolety elektronicznej.

Nie przedstawiono dokładnego harmonogramu prac nad projektem ustawy. Wiele jednak wskazuje na to, że projekt ten zostanie przyjęty.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako