Ustawa Maxa i Keiry: Każdy mieszkaniec Anglii domyślnie jest dawcą organów

Ustawa Maxa i Keiry: Każdy mieszkaniec Anglii domyślnie jest dawcą organów

Od 20 maja 2020 roku każdy dorosły mieszkaniec Anglii ma domyślnie stać się dawcą organów – wynika z ustawy Maxa i Keiry. Jeżeli ktoś sobie tego nie życzy, musi podpisać stosowne oświadczenie.

Dotychczas osoba, która chciała zostać dawcą organów, musiała wyrazić zgodę, aby po jej śmierci narządy trafiły do przeszczepu. Według prawa, które weszło w życie 20 maja 2020 roku, każdy dorosły mieszkaniec Anglii staje się potencjalnym dawcą organów.

Nazwa ustawy Maxa i Keiry pochodzi od 9-letniej dziewczynki imieniem Keira, która została dawcą organów, ratując życie czterem osobom, w tym 9-letniemu Maxowi.

Zmiana prawa ma pozwolić każdego roku na uratowanie życia ok. 700 pacjentów, którzy czekają na przeszczep. Wprowadzenie sprawnie działającego systemu może zostać jednak nieco opóźnione ze względu na panującą pandemię.

Ze względów na bezpieczeństwo pacjentów wiele przeszczepów z powodu koronawirusa się nie odbywa. W kwietniu dokonano jedynie 99 transplantacji. Dla porównania w marcu było ich 244.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako