CMA będzie kontrolował firmy, które próbowały zarobić na pandemii

CMA będzie kontrolował firmy, które próbowały zarobić na pandemii

Organ kontrolny Competition and Markets Authority (CMA) zaapelował do brytyjskiego rządu o to, aby przygotował przepisy umożliwiające kontrolę firm, które w sposób nieuczciwy zarobiły na epidemii koronawirusa. CMA uważa, że wielu przedsiębiorców dorobiło się na sprzedaży maseczek i żeli antybakteryjnych po zawyżonych cenach.

CMA wysłało już ostrzegawcze listy do firm, w przypadku których odkryto, że sprzedawały środki ochrony osobistej po zawyżonych cenach. Organ kontroli poinformował jednak, że jego pracownicy mogliby szybciej i skuteczniej zająć się problemem, gdyby rząd przyznał im dodatkowe prawa na czas epidemii.

CMA oraz National Trading Standards poinformowały, że otrzymały ogromną liczbę zgłoszeń i skarg dotyczących naruszeń dobrych praktyk rynkowych w czasach epidemii. Większość z nich odnosiła się do zawyżania cen. Jest to jednoznaczne z tym, że wiele firm chciało zarobić na trudnej sytuacji. Tego typu działania są zakazane prawnie.

Ceny niektórych środków ochrony osobistej w ostatnich tygodniach wzrosły średnio o ok. 130 proc. Najwięcej podrożały żele antybakteryjne (średnio o 367 proc.).

Jeżeli rząd nie przyzna CMA nowych uprawnień, przedstawiciele organu zapowiadają, że postarają się wykorzystać maksymalnie te prawa, które już mają. Organ zapewnił również, że wszystkie firmy, które dopuściły się nieuczciwych praktyk, zostaną ukarane.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako